Biz Kimiz ?

Enka Kısa Film Atölyesi, 2008 yılı içerisinde Özel Enka Lisesi’nin klüp çalışmaları nezdinde faaliyete başlamış olan bir öğrenci oluşumudur. Türkiye ve dünyada yoğun talep gören bir görsel sanat dalı olan sinemaya karşı genç “sanat tüketicilerinin” bilinçlerini ve birer “sanat üreticisi” olma yolundaki azimlerini pekiştirme amacıyla kurulan Enka Kısa Film Atölyesi, kurulduğundan bu yana geçen üç sene içerisinde organize edilen aktivitelerle adını sıkça duyurmuştur.

Bunlardan en önemlisi artık geleneksel hale gelmiş olan Enka Kısa Film Festivali’dir. Her sene çalışan öğrencilerin yaptığı ortak oylamayla belirlenen bir tema üzerine şekillenen bu festivale lise düzeyinde Türkiye’nin çok çeşitli bölgelerinden katılımlar gerçekleşmektedir.

Festivaller, alanları (Sosyoloji, Psikoloji, Oyunculuk, Yönetmenlik, Reklamcılık ve Prodüktörlük) gibi çok farklı meslek gruplarından olan jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle yürütülmektedir. Farklı branşlardan gelen ve alanlarında uzman olan bu üyelerden kurulu seçici kurulla birlikte her sene katılımcı okullardan davet edilen grupların da katılımıyla Enka Kısa Film Festivali, “Kısa Film” ve “sinema” alanlarına olan ilgiyi arttırmayı başarmıştır.

Geleneksel festivallerin ve bu festivaller için üretilen eserler için verilen emeklerin yanı sıra Enka Kısa Film Atölyesi bünyesinde bulundurduğu Enka öğrencilerinin bir birlik ve beraberlik ortamında “sinema” eğitimini almalarını sağlamaktadır. Senaryo yazım süreçleri ve stratejileri, örnek film tahlilleri, güncel filmler üzerine analizler, Türkiye’de ve tüm dünyada yapılan kısa film yarışmaları üzerine paylaşımlar ve karşılaştırmalar Enka Kısa Film Atölyesi üyelerinin sene boyunca düzenli olarak yaptığı çalışmalardan bazılarıdır.

Aktif olarak çalışmalarda bulunduğu üç senenin ardından Enka Kısa Film Atölyesi öğrencileri ve rehber öğretmenleri, hedef kitleyi genişletmek, festivale katılımı çeşitlendirmek ve hali hazırda süregelen çalışmaları daha çok yayabilmek adına önümüzdeki dönemlerde daha farklı projeler üzerine çalışmaktadır.

 

 

© 2013 Enka Lisesi Kısa Film Atölyesi Twitter' da paylaşFacebook' ta Paylaş